Jan 7, 2011

Ključni faktori koji utiču na ličnost djeteta

Ključni faktori koji utiču na ličnost djeteta

Učenjaci smatraju najvažnijim sljedeća tri faktora koja utiču na formiranje ličnosti djeteta:
1.    Porodična atmosfera
2.    Položaj u porodici i
3.    Metode uvježbavanja

Porodična atmosfera

Porodica je prvo dječije okruženje i ono ima značajan uticaj na dječiju ličnost. Veza između roditelja predstavlja obrazac za sve ostale veze unutar porodice. Ako se roditelji jedno prema drugom odnose na način pun poštovanja, ljubavi,, milosti, uzajamne tolerancije, brige i nježnosti, onda će sve te predivne kvalitete postaviti standarde za svakog člana porodice i odslikat će se naa ličnost djeteta.

Discipliniranje  djeteta je obostrana (roditeljska) obaveza. Otac ne smije podvirivati majčine naredbe tako što se neće slagati s njenom odlukom u pogledu discipliniranja djeteta. To se nikada ne smije činiti pred djetetom. Jedna krajnost je da očevi nekada insistiraju da nemaju ništa sa podizanjem djece i uopće ne pomažu majkama, oni čak ometaju dobro uvježbavanje tako što potkopavaju majčine naredbe pred djecom. Druga krajnost je da neke majke ne čine ništa korisno sa svojom djecom cijeli dan, dok djeca rade nešto što iziskuje njihovu pažnju, one im govore da sačekaju dok im očevi dođu kući.
Oba ova stava su pogrešna. Odgoj je zajednička obaveza i oba roditelja moraju biti uključena u taj proces. Oni trebaju ospostaviti jasan plan odgoja koji je prostudiran, dobro osmišljen i oko kojeg se oboje slažu. Odgoj ne smije ostatineisplaniran. Roditelji trebaju predvoditi proces odgajanja, a ne čekati da ih djeca svojim ponašanjem vode iz jedne reakcije udrugu.

Djeca posmatraju i upijaju stav porodice prema trošenju novca, prema dostignućima i ulaganju napora, prema postizanju uspjeha i davanju doprinosa, stav prema drugim rasama i prema različitostima. Biti fer prema svojoj djeci i ne favorizirati nijedno od njih nad drugim pozitivno doprinosi razvoju njihovih ličnosti i važno je za zdravu porodičnu atmosferu.
Saradnja roditelja i članova porodice je još jedna pozitivna osobina koja pomaže djeci u razvijanju njihove zdrave ličnosti. Umjerenost u svemu unašređuje uravnoteženu ličnost. Važnost ranog vjerskog uvježbavanja je dobro poznat. Zato je od suštinske važnosti praktikovati islam pred svojom djecom, uključivati i njih, te razvijati islamsku kućnu atmosferu što djecu približava uzvišenom Allahu dž.š.
Djeca razvijaju iskustva sa društvom kroz povezanost sa svojim roditeljima. U svakoj porodici djeca imaju izvjesne zajedničke osobine i ona su odraz porodične atmosfere. Međutim, sva djeca iz iste porodice nisu nužno sva ista.



Položaj djeteta u porodici

Dinamika vezana za djetetov položaj u porodici je još jedan važan faktor koji utiče na njegovu ličnost. Djete je u konstantnoj potrazi za načinom da se uklopi u porodicu. Naprimjer, u porodici koja se sastoji od oca, majke i djeteta, djete uvjek uživa puno pažnje od svojih roditelja. Ono je prvo i jedino djete, i sve vrijeme roditelji su s njim. Kada dođe drugo djete, ono predstavlja prijetnju prvom djetetu. Ono je sada starije od dvoje djece, a pridošlo je ono koje dobija više pažnje. Ali, djete koje je rođeno je u drugačijoj poziciji od prvog djeteta, jer ono već ima starijeg brata/sesru. Starije djete sada promatra kako se novorođenčetu poklanja sva pažnjai, na temelju porodične atmosfere, ono će interpretirati tu pažnju na svoj način.

Sada počinje takmičenjeza roditeljsku pažnju i prvo dijete mora pronaći način da zauzme svoju novu poziciju unutar porodice. Ako je pojedinačna atmosfera ohrabrujuća, djete će se prilagoditi ili ustanoviti sebi novu poziciju, kao djete koje može pomagati i koje može dati veći doprinos od novorođenog djeteta.

Ako se djete obeshrabri, ono će odustati, možda se čak okrenuti ka nedoličnom ponašanju i izgraditi sebi poziciju lošeg djeteta, samo da bi dobilo poziciju koja mu je potrebna. Rođenjem svakog djeteta nakon toga dinamika se mjenja i svako djete treba da ponovo izgradi svoju poziciju unutar porodice.
Roditeljska pažnja je od suštinske važnosti da se omogući da svako djete pronađe svoje mjesto unuar porodice na najmanji i najbezbjedniji način. Ako to roditelji znaju i shavate važnost zajedničkog djelovanja na poboljšanju situacije, oni mogu pomoći djetetu da pronađe korisnu poziciju unutar porodice.

Metode uvježbavanja

Metode uvježbavanja koje koriste roditelji kako bi podizali svoju djecu na pravi način su treći faktor koji utiče na ličnost djeteta. Metode koje se koriste za uvježbavanje djeteta imaju velik utjecj na razvoj njegove ličnosti.
Ako su metode koje se koriste stroge i neuravnotežene, ličnost djeteta neće biti umjerena i ono bi moglo odabrati ekstremna ubjeđenja u svom zrelom dobu. Ako metode nisu popraćene praktičnim primjerima, djete će uočiti kontradikcije između roditeljskih riječe i djela i neće ubuduće ozbiljno shavtiti njihove instrukcije. Postooje osnovni principi odgoja, kao i islamske metode, ivedeni iz Kur'ana i učenja Poslanika Muhammeda a,s, koje roditelji moraju imati u vidu kada primjenjuju bilo koju metodu uvježbavanja.

Ovi principi obuhvataju; povezivanje djeteta sa Uzvišenim Allahom, iskazivanje milosti, nježnosti, ljubaznosti i blagosti, naglašavanje pozitivnih postupaka kod djeteta, korištenje jasne komunikacije, pravednost, pomaganje djetetu da razvije vještine i obezbjeđenje boljih alternativa za stvari koje djete ne želi čuti.

Što se tiče islamskih metoda uvježbavanja, pokazivanje primjerom i davanje uzora su na vrhu liste. Ostale obuhvataju; davanje lijepog savjeta, nagrađivanje ili kažnjavanje, izgrađivanje navika, korištenje prilika, korištenje vremena onako kako treba, pričanje priča i igranje raznih igara. Za roditelje je važno da razumiju uticaj koji ove metode imaju na ličnost njihovog djeteta kako bi bili oprezni u pogledu onoga što rade sa svojom djecom.


Priredio; Sedin ef-Agić

Iz knjige; Odgoj djece u svjetlu Kur'ana i sunneta




No comments:

Post a Comment